Dlaczego warto korzystać z księgowości online?

0
1079
Dlaczego warto korzystać z księgowości online?

Coraz więcej osób w kraju decyduje się na założenie działalności gospodarczej. Czasem jest to typowy biznes, a czasem jako forma samozatrudnienia, zamiast tradycyjnego etatu. Niezależnie od wybranego przeznaczenia, niezbędne jest prowadzenie księgowości, nawet tej uproszczonej. Czy warto korzystać z księgowości online?

Księgowość jest obowiązkowa

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą (w spółce czy jako jednoosobowa działalność gospodarcza) ma obowiązek prowadzenia księgowości. Czasem będzie to tzw. księgowość uproszczona, z którą poradzi sobie każda umiejąca czytać przepisy osoba.

Najczęściej jednak przedsiębiorcy korzystają z zewnętrznych firm księgowych (także online) czy też dostępnych w chmurze programów do księgowania. Czy jest to dobre i bezpieczne rozwiązanie?

Czy warto korzystać z księgowości online?

Korzystanie z księgowości online, czy to w formie typowego biura rachunkowego na odległość, czy w formie dostępnego w chmurze programu do księgowania, jest całkowicie legalna i dozwolona w Polsce. Szczególnie polecane są wspomniane programu do księgowości online, w których to przedsiębiorca samemu wprowadza wszystkie dane i dokumenty, a system automatycznie wszystko za niego oblicza. Przedsiębiorca nie musi wykazywać się żadną fachową wiedzą z zakresu księgowości czy przepisów, program także przypomni o terminach, a w razie wątpliwości, dostawca rozwiązania oferuje abonentom także konsultacje z profesjonalnymi księgowymi, którzy pomogą znaleźć rozwiązanie i wyjaśnią wszelkie wątpliwości.

Jakie są atuty księgowości online?

Jest to rozwiązanie tańsze niż tradycyjne biuro rachunkowe, w którym często opłata jest uzależniona od liczby dostarczonych do wprowadzenia dokumentów. W księgowości online samemu wprowadzamy dokumenty w dowolnej ilości, a płacimy za sam dostęp do platformy.

Wysokość opłaty abonamentowej jest najczęściej uzależniona od dostępnych dla użytkownika funkcjonalności. Inna opłata będzie za samą część do wystawiania faktur, inna za prowadzenie KPiR, a jeszcze inna za pełną księgowość.

Dobra księgowość online zawsze oferuje wsparcie księgowych (w formie czatu lub infolinii), bardzo często także dostępnej do późnych godzin wieczornych (a może i ktoś ma wsparcie całodobowe). Program do księgowania, na podstawie wprowadzanych danych automatycznie oblicza wszystkie niezbędne do zapłacenia kwoty (ZUS, VAT, PIT), umożliwia szybką i bezpieczną wysyłkę dokumentów do urzędu (np. JPK), przypomni o terminach opłat.

Księgowość online pozwoli zaoszczędzić wiele czasu, mamy szybki dostęp do archiwalnych rozliczeń, raportów i danych, wszystko jest uporządkowane i na pewno przypadkowo nie zginie jakiś paragon czy faktura. To wszystko ułatwi też kontrolowanie kosztów i finansów w biznesie.

Abonenci mają także dostęp do fachowej wiedzy, do serwisów prezentujących zmiany w przepisach czy wielu materiałów pozwalających w szybki sposób opanować sztukę samodzielnego prowadzenia księgowości – blog, materiały video, samouczek w systemie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań księgowości online. Przed ostatecznym wyborem warto zawsze porównać oferowany zakres usług wraz z opłatami abonamentowymi, nie zaszkodzi też poszukanie opinii o konkretnym dostawcy rozwiązań księgowych (z pomocą przychodzą media społecznościowe).

Księgowość online jest szczególnie polecana osobom samozatrudnionym czy małym biznesom, dla których kluczowe są niskie koszty na starcie przygody z działalnością gospodarczą.

Biuro rachunkowe Everte
Telefon: + 48 (81) 440-45-81
Tel. kom.: + 48 720-838-133
Email: kontakt@biuroeverte.pl

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj