Poradnik na temat malowania domów z drewna

0
549
Poradnik na temat malowania domów z drewna

Malowanie drewnianej elewacji to nie lada wyzwanie, jednak ta czynność jest konieczna, jeśli chcesz cieszyć się doskonałą kondycją swojego domu. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, to poniżej znajdziesz kilka istotnych wskazówek.

Dlaczego należy malować drewniany dom?

Nie ma wątpliwości, że drewniana elewacja ma swój urok. Drewno jest pięknym, naturalnym surowcem, jednak z czasem widać, że wiek robi swoje. Farba zaczyna robić się sucha, po czym odpada, eksponując delikatną drewnianą strukturę i narażając ją na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Kolor farby blednie, a kiedyś niesamowity połysk dziś stracił swój blask. Powinno się malować drewniane budynki, takie jak domki letniskowe, ponieważ farba działa jak warstwa ochronna – zabezpiecza drewno przed niekorzystnymi czynnikami. Jednak przed rozpoczęciem procesu malowania warto jest zastosować się do kilku istotnych wskazówek.

Wskazówka 1: przygotowanie drewnianej powierzchni

Przed rozpoczęciem procesu nakładania farby, należy odpowiednio przygotować drewnianą elewację budynku. Przede wszystkim, trzeba zacząć od pozbycia się resztek starej, wyblakłej farby – jeżeli minęło trochę czasu od ostatniego malowania, to prawdopodobnie farba sama zaczęła się odrywać. Następnym krokiem jest pozbycie się pleśni, grzyba czy zgnilizny drewna. Ostatnim elementem układanki jest naprawianie wszelkich uszkodzeń w drewnie, jak szpary czy pęknięcia. Bardzo łatwo jest rozwiązać ten problem, wystarczy użyć mieszanki szpachlowej. Po wykonaniu tych prac, należy (z dokładnością) wyczyścić drewnianą elewację domu wodą z mydłem oraz gąbką.

Wskazówka 2: użycie impregnatu do ochrony drewna

Drewniana powierzchnia domu jest narażona na działanie licznych czynników, które w znacznym stopniu uszkadzają jej strukturę. Dlatego, tak ważne jest zaimpregnowanie drewna. Impregnacja to nic innego jak wprowadzenie do drewna substancji chemicznych, w celu poprawy jego kondycji oraz nadania właściwości ochronnych. Ten proces jest niezwykle istotny, ponieważ zwiększa wytrzymałość i odporność drewna na wodę, wilgoć, czy słońce, oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia pleśni oraz ogranicza pękanie. Ważną wskazówką jest, aby pamiętać, że podczas impregnowania drewnianej elewacji jej wilgotność nie powinna być mniejsza niż 25%, w przeciwnym razie woda będzie utrudniać wchłanianie substancji do drewna.

Wskazówka 3: wybór wysokiej jakości farby

Jeśli chodzi o sam proces malowania drewnianej elewacji to nie jest on niczym skomplikowanym. Wystarczy nakładać farbę zdecydowanym, lecz powolnym ruchem. Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o malowanie drewna, jest wybór najwyższej jakości produktów. Z racji tego, że farba działa jak tarcza ochronna, ponieważ zabezpiecza drewno przed niekorzystnym wpływem szkodliwych czynników, jej wybór musi być bardzo dobrze przemyślany. Wysokiej jakości produkt do malowania drewnianej powierzchni to taki, który łatwo się nakłada, szybko wysycha, oraz jest na bazie naturalnych składników. Kolejną równie ważną kwestią jest to, aby malowanie drewnianego domu odbywało się w sposób regularny, czyli raz na 5 lat.

Wskazówka 4: uniknięcie podstawowych błędów

Jeśli chcesz, żaby malowanie było efektowne to należy również wystrzegać się kilku podstawowych błędów, które łatwo jest zignorować podczas procesu nakładania farby. Pierwszym i głównym błędem jest wybieranie produktów (farby/impregnatu) o niskiej jakości. Ważne jest, aby nie popełniać tego błędu, ponieważ to od jakości produktu w dużej mierze zależy kondycja drewnianej elewacji. Kolejnym błędem jest malowanie drewnianego budynku niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych – niemożliwym jest, aby farba dobrze się przyjęła, gdy jest wilgotno.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj