Co robić, żeby włosy się nie elektryzowały?

0
1052
Co robić, żeby włosy się nie elektryzowały?

Stare powiedzenie „włosy dęba stają” nie zawsze musi się odnosić do leku czy zaskoczenia. Czasami włosy sterczą na wszystkie strony, nijak nie dają się ujarzmić, a nie towarzyszą temu żadne wyzwalające emocje sytuacje.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Główną przyczyną elektryzujących się włosów są wszędzie obecne tworzywa sztuczne – plastikowe szczotki i grzebienie, swetry, bluzki z dodatkiem sztucznych nici oraz przede wszystkim zimowe czapki.

Najczęściej po zdjęciu czapek nasze włosy sterczą na wszystkie strony i nijak nie dają się ujarzmić. Przyczyny wytłumaczy każdy fizyk. Pocierane o siebie przedmioty elektryzują się i odpychają. Stąd włosy, odpychając się jeden od drugiego, płynnie sterczą wokół głowy, tworząc niechcianą i mało atrakcyjną aureolę. Czasami, kiedy zdejmujemy bluzkę ze sztucznych materiałów przez głowę, słychać nawet małe trzaski. To są właśnie efekty silnego naelektryzowania przedmiotów.

Jak zapobiec elektryzowaniu się włosów?

Trzeba sobie powiedzieć jedno – skutecznej na 100% metody nie ma. Są jednak pewne sposoby, by problem nieco zminimalizować.

Oto kilka pomysłów:

  1. Kup czapkę z jak najmniejszą ilością sztucznych włókien. Najlepsza będzie czapka bawełniana lub taka z dodatkiem wełny. Niestety, czapki wełniane, chociaż najzdrowsze dla skóry – oddychające i ciepłe, jednocześnie bywają gryzące i niektóre osoby są uczulone na wełnę. Wyborem jest więc delikatniejsza, lecz nieco mniej utrzymująca ciepło bawełna. Po zdjęciu z głowy takiej czapki włosy się prawie nie elektryzują.
  2. Jeżeli nie jest zbyt zimno, czapkę można zamienić na ciepłe nauszniki. Włosy wówczas oddychają, a ryzyko naelektryzowania ich przez nauszniki jest minimalne.
  3. Włosy rozczesuj szczotką z dodatkiem materiału antystatycznego. Rzadko kogo stać na szczotkę ze 100% naturalnego włosia, poza tym jest ono nieekologiczne – szkoda zwierząt. Wiele akcesoriów do rozczesywania włosów pokrytych jest specjalna powłoką antystatyczną, która pozwala skutecznie ujarzmić czuprynę.
  4. Poszukaj odpowiedniej odżywki i stosuj ją regularnie. Dobrze odżywione włosy, nieco dociążone odżywką mniej się elektryzują.
  5. Susz włosy dobrą suszarką. Świetne, przeciwdziałające elektryzowaniu się włosów działanie mają suszarki z jonizatorem powietrza. Włosy nie tylko są po nich gładkie i błyszczące, lecz również nie mają skłonności do nadmiernego elektryzowania się.
  6. Trzymaj w torebce mały pojemnik z pachnącym olejkiem do włosów. Wystarczy kropla roztarta na dłoniach i lekkie przygładzenie nimi włosów, by problem naelektryzowanych włosów zniknął w kilka sekund.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj