Kamera do wideokonferencji – jak ją ustawić, aby wyjść korzystnie?

0
749
Kamera do wideokonferencji – jak ją ustawić, aby wyjść korzystnie?

Żaden dobry webinar czy inne internetowe spotkanie nie odbędzie się bez kamery. Ważne są jej parametry, ale równie istotne jest samo ułożenie kamery do wideofilmowania. Istotne jest oświetlenie, dodatki, które tworzą tło i sam kąt ustawienia sprzętu. Jak to wszystko zorganizować? Sprawdźmy!

Ułożenie kamery do wideokonferencji

Oczywiście możemy korzystać z kamery wbudowanej w laptopa, z którego na co dzień korzystamy, natomiast obraz z niej zwykle jest dosyć płaski i da niewielkie pole manewru przy kadrowaniu. Kamera do wideokonferencji powinna obsługiwać tryb panoramiczny i szerokokątny. Jest ona też bardziej mobilna, co pozwala na ułożenie jej zawsze na wysokości oczu. To bezpieczne ułożenie, w którym niemal każdy z nas wygląda naturalnie i korzystnie – bez podwójnych podbródków czy wyeksponowanych cieni pod oczami.

Warto także ustawić kamerę w taki sposób, aby znajdować się w centrum kadru, co skupi uwagę na osobie prowadzącej, nie na elementach tworzących tło. Kadrowanie powinno pozostawiać nad nami nieco tła, natomiast na dole „ucinać nas” mniej więcej na poziomie klatki piersiowej.

Aranżacja tła

Minimalizm to klucz do sukcesu dla mniej doświadczonych osób. Może to być ściana o neutralnym kolorze, wnętrze biura, w którym utrzymujemy porządek czy choćby regał z książkami. Mamy tutaj pełną dowolność, natomiast warto nie przesadzać z kolorystyką i mnogością elementów w tle. Dekoracje warto dobrać także do tematyki samego webinaru. Kuchnia w tle, kiedy mówimy o biznesie, może wywołać mieszane uczucia. Pamiętajmy, że dobra kamera do wideokonferencji może pokazywać więcej detali, niż wydaje nam się na pierwszy rzut oka.

Oświetlenie pomieszczenia

Przede wszystkim unikamy ułożenia kamery w taki sposób, by tło stanowiło okno. Najczęściej kończy się to tym, że odbiorca widzi piękne widoki za oknem i czarną plamę w postaci osoby prowadzącej wideokonferencję. Z drugiej strony, warto korzystać ze światła dziennego. Słońce wpadające przez okno często jest wystarczające do oświetlenia webinaru pod warunkiem, że znajduje się ono na wprost, po lewej lub prawej stronie od nas.

Nadawanie wieczorne zwykle wymaga jednak dodatkowego oświetlenia. Wówczas warto sięgnąć po dwa źródła światła, naświetlające naszą sylwetkę z obydwu boków – unikniemy wtedy nadmiernego cienia. I ponownie, nie należy świecić sobie prosto w twarz, a raczej odbijać światło od ściany za nami.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj